- Globe group
- fc twente
- Samenwerking
- verkeersveiligheid
Acht jaar samenwerken aan veilige wedstrijddagen bij FC Twente
Raymond Zaalmink vertelt
Wie op een wedstrijddag naar De Grolsch Veste rijdt, wil vooral één ding: zonder gedoe bij het stadion aankomen. Na de wedstrijd geldt hetzelfde voor de weg terug.
Maar terwijl supporters richting het stadion komen, bewegen er rondom De Grolsch Veste veel meer verkeersstromen. Auto’s, bussen, fietsers en voetgangers komen samen. Hulpdiensten moeten altijd doorgang kunnen krijgen. En onverwachte werkzaamheden of een calamiteit kunnen de situatie ineens veranderen.
Daarom begint verkeersveiligheid rond een wedstrijd niet wanneer de eerste supporter arriveert. De voorbereiding begint veel eerder.
Raymond weet dat inmiddels als geen ander. Sinds 2018 is hij betrokken bij de verkeersorganisatie rondom wedstrijden van FC Twente.
Begonnen met extra verkeersregelaars
De samenwerking begon in 2018. De toenmalige opdrachtgever had extra verkeersregelaars nodig voor het gebied rondom De Grolsch Veste. Vanuit Europe Traffic Support werden verkeersregelaars ingezet om de bestaande bezetting aan te vullen.
Raymond werd het vaste aanspreekpunt en begon op de werkvloer als coördinator. Hij was verantwoordelijk voor een gebied waarin ongeveer veertig verkeersregelaars actief waren.
Zijn eerste wedstrijddag staat hem nog goed bij.
Die avond moesten drie ambulances worden opgevangen. Meteen werd duidelijk waarom ervaring op zulke momenten telt. De verkeersregelaars wisten wat er van hen werd verwacht en konden de ambulances begeleiden.
Het is precies het soort situatie waar bezoekers weinig van meekrijgen, maar waar achter de schermen direct gehandeld moet worden.
Eén gebied, steeds meer afstemming
In de jaren daarna groeide Raymond steeds verder in zijn rol.
Hij kreeg bijvoorbeeld regelmatig contact met WensAmbulance Oost-Nederland. Soms werd de avond voor een wedstrijd al gebeld om het tijdstip en de route af te stemmen. Ook met de politie ontstonden korte lijnen.
Tegelijkertijd zag Raymond dat het gebied eigenlijk te groot was om door één coördinator goed te worden aangestuurd. Hij stelde daarom voor een tweede coördinator toe te voegen.
Die rol werd ingevuld door Freddy Korte.
Raymond en Freddy verdeelden het gebied en raakten in de jaren daarna volledig op elkaar ingespeeld. Een paar woorden waren vaak voldoende om te weten wat er moest gebeuren.
In 2021 overleed Freddy na een hartstilstand.
Voor Raymond betekende dat niet alleen het verlies van een collega, maar ook van iemand met wie hij drie jaar intensief had samengewerkt. Een periode die nog altijd onderdeel is van zijn verhaal over FC Twente.
Van de weg naar de commandoruimte
In 2022 veranderde de rol van Raymond opnieuw.
Hij verruilde de werkvloer voor de commandoruimte. Vanuit daar bleef hij verantwoordelijk voor de aansturing van de verkeersregelaars en werd hij een schakel tussen de veiligheidsorganisatie en de mensen buiten.
Dat betekent overzicht houden, informatie doorgeven en ingrijpen wanneer de situatie daarom vraagt.
Want een verkeersplan kan vooraf nog zo duidelijk zijn: een wedstrijddag houdt zich niet altijd aan het plan.
Werkzaamheden kunnen onverwacht voor problemen zorgen. De politie kan een pendelbus nodig hebben voor uitsupporters. Rijkswaterstaat kan maatregelen nemen om verkeersstromen sneller weg te laten rijden. En bij een incident moeten hulpdiensten zonder vertraging op de juiste plek kunnen komen.
Op die momenten moet duidelijk zijn wie beslist, wie communiceert en wie buiten in actie komt.
De Nations League als grote testcase
Een van de grootste uitdagingen volgde eveneens in 2022, toen wedstrijden voor de Nations League in De Grolsch Veste werden gespeeld.
De schaal was anders dan bij een reguliere wedstrijd.
In de voorbereiding vond overleg plaats met onder andere UEFA, de gemeente, politie en FC Twente. Er moesten nieuwe tekeningen worden gemaakt en er kwam een nieuw draaiboek.
Op wedstrijddagen stonden er ongeveer tachtig verkeersregelaars en twee coördinatoren.
Daar kwam bij dat de wedstrijden kort na elkaar werden gespeeld. Voor Raymond betekende dat in die periode bijna een volledige werkweek in Enschede, met circa zestig uur aan wedstrijddagen en overleggen.
Na afloop werden de ervaringen geëvalueerd. In 2023 zijn de punten uit die evaluaties weer verwerkt in het draaiboek.
Want een draaiboek is geen document dat na één keer schrijven in de kast kan. De omgeving verandert. Er worden lessen geleerd. En de volgende wedstrijddag kan weer iets anders vragen.
Een wedstrijddag begint uren voor de aftrap
Ook nu begint Raymond op een wedstrijddag gemiddeld drieënhalf uur voor de aftrap bij De Grolsch Veste.
Hij maakt eerst een ronde door het gebied. Hekwerken die later nodig zijn, worden van het slot gehaald. Tegelijkertijd kijkt hij wat er buiten veranderd is.
Zijn er onverwachte werkzaamheden? Is de omgeving nog zoals vooraf besproken? Zijn er andere bijzonderheden waar rekening mee moet worden gehouden?
Drie uur voor de wedstrijd sluiten de sectorhoofden en twee coördinatoren aan bij de briefing.
Vooraf is er afstemming met verschillende partijen, waaronder FC Twente, gemeente, politie, Rijkswaterstaat en UT.
Dat samenspel is noodzakelijk. Rond een voetbalwedstrijd kijkt iedere organisatie vanuit een andere verantwoordelijkheid naar hetzelfde gebied.
Achter de schermen blijven schakelen
Wanneer de wedstrijd eenmaal bezig is, stopt het werk buiten niet.
Vanuit de commandoruimte blijft Raymond betrokken bij de aansturing. Rijkswaterstaat kan bijvoorbeeld DRIP’s en verkeersregelinstallaties inzetten om de uitstroom te ondersteunen. Bij calamiteiten moeten verkeersregelaars snel andere instructies krijgen.
Juist bij een spoedsituatie telt iedere minuut.
Raymond noemt een reanimatie als voorbeeld. Wanneer meerdere voertuigen met prioriteit 1 naar het stadion komen, moet de calamiteitenroute beschikbaar zijn. Tegelijkertijd komt het voor dat bestuurders die route niet kennen of een andere route nemen.
Dan is verkeersregelen ineens veel meer dan auto’s vertellen waar ze heen moeten.
Het gaat om overzicht houden. Vooruitdenken. Routes vrijhouden. Informatie delen. En direct kunnen handelen als de werkelijkheid afwijkt van het draaiboek.
Ook de vrijwilligers horen bij de organisatie
Sinds 2024 is Raymond daarnaast steeds meer betrokken bij de vrijwilligers van FC Twente.
Een week voor de wedstrijd neemt hij contact op met de drie hoofdstewards om te controleren of er voldoende vrijwilligers beschikbaar zijn. Zijn er tekorten, dan wordt met FC Twente besproken hoe die kunnen worden ingevuld.
De eigen coördinator maakt vervolgens een postindeling, zodat iedereen vooraf weet waar hij of zij wordt verwacht.
Gemiddeld heeft Raymond in een week drie contactmomenten met FC Twente.
Veel daarvan ziet een supporter nooit. En dat is eigenlijk precies de bedoeling.
Als iedereen weer veilig naar huis kan
Wat Raymond na al die jaren nog steeds aanspreekt, is de combinatie van aansturen, samenwerken met verschillende organisaties en snel moeten schakelen als iets anders loopt dan verwacht.
Geen wedstrijddag is precies hetzelfde. Maar het doel aan het einde van de avond wel.
Als de verkeersstromen weer op gang zijn gekomen, hulpdiensten hun werk hebben kunnen doen en iedereen veilig naar huis kan, kan ook Raymond tevreden terug naar huis.
Want een goede wedstrijddag wordt niet alleen bepaald door wat er binnen de lijnen gebeurt. Ook buiten het stadion moeten alle lijnen kloppen.
Globe Group - FC Twente
Contact met Globe?
0314 – 35 12 20
Laat een bericht achter...
Dan nemen wij contact op!